Kategórie
Blog FAQ pacient

Ako zistím že mi už lekár predpísal eRecept?

Najjednoduchší spôsob ako si overiť preskripciu liekov cez eRecept je prostredníctvom aplikácie zdravotnej poisťovne.

Veľmi často sa stáva, že lekár predpíše pacientovi eRecept, ale tento sa v lekárni ešte nedá vydať.

Pacient príde do lekárne ako na hotové, vytiahne kartičku ale namiesto liekov dostane informáciu, že jeho lieky ešte nie sú nahraté v systéme.

Ako je to možné? Sú v podstate dve možnosti.

Niekedy sa stáva, že je služba nedostupná a lekáreň nevie overiť či sú tieto lieky predpísané. Toto sa stáva naozaj zriedkavo.

Omnoho častejší problém je v tom, že tieto lieky lekár ešte nestihol nahrať do systému. Stáva sa to hlavne v tomto KORONA období, keď aj lekári predpisujú lieky cez telefón. Lekár nahráva eRecepty do systému eHealth neskôr, až keď má čas.

Najlepší spôsob ako si môže pacient overiť skutočný stav je cez aplikáciu poisťovne. V súčasnosti už všetky zdravotné poisťovne majú vlastnú aplikáciu, v ktorej si môžete pozrieť predpísané recepty.

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že aplikácia ZP Dôvery ma upozorní hneď po vystavení receptu. Tiež si môžem skontrolovať predpísané recepty pre rodinných príslušníkov.

Na stránke o aplikácií VšZP si môžete pozrieť ako funguje. Táto aplikácia musí byť aktivovaná. Môžete si vybrať či to bude v partnerskej lekární alebo na pobočke VšZP.

Aplikácia od ZP UNION tiež ponúka prehľad a platnosť predpísaných liekov na eRecepte.

Prostredníctvom aplikácie FastRecept si môžete zarezervovať lieky, ktoré lekár nahral do systému eHealth. Doplnkový sortiment si môžete zarezervovať kedykoľvek.

Využívaním týchto aplikácií budete mať prehľad. Nemusíte chodiť do lekárne a overovať si či už máte predpísané lieky. Šetríte tak nielen svoj čas ale aj čas personálu lekárne.